Ogłoszenia

Niedziela Palmowa

10.04.2022.

  1. Wspomnieniem wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych. Dziś o godz. 17.00 zgromadźmy się w naszej świątyni, aby przed Najświętszym Sakramentem odmówić różaniec w intencji pokoju w Ukrainie i o łaskę nawrócenia dla Rosji.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy godnie. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dla nas dniami zagłębiania się w Tajemnicę Paschalną poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest tylko w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W parafiach natomiast celebrowana jest jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa w naszym kościele zgromadzimy się na to nabożeństwo o 18.00 . Ta Eucharystia, na zakończenie której przenosi się Najświętszy Sakrament do ołtarza ciemnicy, rozpoczyna Święte Triduum Paschalne, adoracja w tym dniu potrawa do godz. 20.30. Wielki Piątek upamiętnia Mękę i Śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Naszą pobożność zamanifestujmy licznym udziałem w adoracji i nabożeństwie pasyjnym. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 10.00, przez cały dzień. W Godzinie Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 odmówimy wspólnie Koronkę. Droga Krzyżowa o godz. 17.30. Tego dnia Liturgię Adoracji Krzyża, rozpoczniemy o godz. 18.00. Za uczestnictwo w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny. W tym dniu taca będzie przeznaczona na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po liturgii zachęcam do adoracji Chrystusa w grobie, która będzie trwała do godz. 20.30. W Wielki Piątek zachowajmy post ścisły czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają żadnej dyspensy. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy poświęcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. W naszym kościele święcenie pokarmów będzie o godz. 10.00, 11.00 i 12.00. o godz. 15.00 odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia. W sobotni wieczór sprawowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej, jest najbogatszą liturgią w ciągu całego roku. Jest to liturgia zwiastująca już Zmartwychwstanie Chrystusa dlatego rozpoczniemy ją o godz. 19.00, w rozbudowanej Liturgii Słowa będziemy wspominać historię zbawienia od stworzenia świata, aż do Zmartwychwstania Chrystusa. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału. Tego dnia przyjdźmy do kościoła ze świecami. Odnowimy też przyrzeczenia Chrztu św. Po liturgii nie będzie już adoracji przy Grobie Pańskim. Aby całe Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zapraszam do wzięcia w nim udziału wszystkich parafian. Dopełnieniem Liturgii Wigilii Paschalnej będzie Rezurekcja z procesją w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.30. pójdziemy ulicami Ks. Stefana Popisa, Główną w kierunku firmy Ramel i z powrotem do kościoła. Następne Msze św. o godz. 9.00 i 11.30. i 12.45. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą sprawowane jak w każdą niedzielę tj. o godz. 9.00 i 11.30. i 12.45. Tradycyjnie taca z tego dnia będzie przeznaczona na KUL.
  3. Z Sakramentu Pokuty będziemy mogli skorzystać jeszcze we wtorek, środę i czwartek pół godziny przed Mszą św.
  4. Składam podziękowanie za ofiary na kwiaty i wystrój grobu Pana Jezusa, dziękuję czterem rodzinom za złożone rzeczowe dary, oraz jedną ofiarę dla uchodźców z Ukrainy Bóg zapłać.
  5. Czytajmy nowego Gościa Niedzielnego, a w nim kolejny odcinek wielkopostnego cyklu „Droga do wolności” – o strasznej truciźnie jaką jest gniew, o Triduum Paschalnym: trzy dni – jedno święto, jak dobrze je przeżyć?, polecam także artykuł poświęcony sakramentowi pokuty, dodatkiem do tego numeru Gościa jest kolejna płyta Biblii Audio zawierający księgi prorockie proroków większych.